Sociální pedagog
pondělí | 08:00-13:30 |
úterý | 08:00-13:30 |
středa | 08:00-13:30 |
čtvrtek | 08:00-13:30 |
pátek | 08:00-13:00 |
po předchozí telefonické domluvě na telefonním čísle 603 879 018 |
S čím Vám mohu pomoci?
ü Konzultuji výchovné problémy se žákem, rodičem a školou.
ü Monitoruji a eviduji informace o žácích dlouhodobě nemocných (příčiny vysoké omluvené a neomluvené absence).
ü Napomáhám při práci s problémovými žáky.
ü Napomáhám při hledání příčiny školního neúspěchu.
ü Provádím orientační sociometrické šetření vztahů ve třídě. Poskytuji informace o možnosti řešení nepříznivé sociální situace, včetně předání kontaktu na další odborníky a organizace.
ü Podporuji upevňování kontaktu rodiny se školou.
ü Zajišťuji pomoc s přípravou do školy.
ü Pomáhám zajišťovat volnočasové aktivity v novém klubu.
ü Mohu poskytnout pomůcky do školy.
ü Můžete se se mnou přijít poradit, popovídat.
Činnost sociálního pedagoga je naplňována zejména v následujících oblastech:
1. Identifikace žáků se sociálním znevýhodněním a jejich monitoring
2. Poradenská podpora pedagogů
3. Podpora komunikace mezi pedagogickými pracovníky a zákonnými zástupci
4. Koordinace spolupráce školy a školských poradenských zařízení, event. zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo preventivně výchovné péče
5. Koordinace aktivit zaměřených na rozvoj fyzického i duševního zdrav žáků, facilitace školy s psychosociálními a zdravotními službami
6. Koordinace programů zaměřených na bezplatné školní stravování žáků, facilitace mezi školou a OSPOD a NNO zařízení sociálních služeb
7. Koordinace s dalšími relevantními místními aktéry (Agentura pro sociální začleňování, Úřad práce, soukromé subjekty)
Klima školní třídy – žák, který má školní obtíže řešené sociálním pedagogem, může bojovat s přijetím ostatními spolužáky ve třídě. Často čelí předsudkům i ze strany učitelů, kteří si nemusí uvědomovat, že takový žák potřebuje spíše ujišťovat než odsuzovat. Zde může sociální pedagog hrát roli mediátora mezi třídním kolektivem a daným žákem.
Pedagogický sbor – sociální pedagog může působit v roli facilitátora v komunikaci mezi školou a rodinou. Kontakt s rodinou se navazuje obvykle přes školu. Pokud to rodina umožní, může být pomoc ze strany školy okamžitá a případně i intenzivní (častější konzultace ve škole, kontakt na bezplatnou právní poradnu, doprovod do poradny apod.). Sociální pedagog může o žákovi a rodině informovat například na pravidelných poradách. Pedagogové školy jsou díky tomu včas informováni, co se v rodině děje a jak jí mohou pomoct. Včasné jednání je zároveň účinnou prevencí budoucích závažnějších obtíží žáka ve škole. Eliminuje se tím také riziko, že bude v budoucnu nutné řešit situaci žáka a rodiny například přes Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).
Žák a škola – sociální pedagog tak mnohdy pro žáka představuje dospělou osobu, se kterou si dítě buduje vztah vzájemné důvěry. Sociální pedagog může podporovat žádoucí chování žáka – je vzorem vhodných projevů chování. Ctí důvěrnost informací, které mu byly žákem sděleny (výjimkou je opět ze zákona uložená oznamovací povinnost).
Rodina žáka – sociální pedagog nabízí pomoc rodině a na základě předchozího souhlasu zákonných zástupců dítěte/žáka poskytuje poradenství, pomoc a podporu. Při práci je vázán – coby pracovník školního poradenského pracoviště – povinnou mlčenlivostí. Ctí důvěrnost informací, které mu byly sděleny v rámci rodiny. Bez vědomí a souhlasu rodiny nesmí být důvěrné informace týkající se rodiny dále šířeny (výjimkou je ze zákona uložená oznamovací povinnost).